Прилагането на специфичен мозъчен механизъм, който неутрализира страха, разработиха учени от Станфордския университет в Калифорния.
Един на всеки 4-ма души проявява склонност да изпитва пристъп на страх и тревожност в определени моменти с достатъчно висок интензитет, за да бъде класифицирано състоянието като психично разстройство.
Тревожността може да нанесе сериозни щети на качеството на живот. Част от засегнатите страдат от редовни пристъпи на паника и симптоми като изпотяване, повишена сърдечна честота и дискомфорт в областта на стомаха.
Учените откриват схема за стимулиране на мозъка в рамките на структурата на сивото вещество, с помощта на което се преодолява чувството на страх.
Изследванията показват, че задействането на този механизъм чрез импулси от светлина увеличава готовността за поемане на рискове.
„Резултатите показват възможност за подобряване на методите за контролиране на психичните разстройства, тъй като човешкият мозък е структуриран по същия начин“, заявява психиатърът проф. Карл Дейсрот.
Екипът от учени успява да определи явлението чрез използването на технология, наречена "оптогенетикс" – нервните клетки са фоточувствителни, така че техните действия могат да се „включват“ или „изключват“ при различни дължини на светлинните вълни. Изследователите ги насочват към амигдалата и установяват драматични промени в поведението на респондентите.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.