IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Недоспиването води до диабет

При липса дори на няколко часа сън се променят биохимичните процеси в организма

Недоспиването води до диабет

Лишаването от сън дори само за едно денонощие в годината увеличава 5 пъти риска от развитие на психосоматични заболявания, хипертония, захарен диабет и язва на стомаха,  твърди проф. Яков Левин, президент на Националното дружество по медицина на съня и ръководител на Център по сомнология.

Според експерта лекарите следва да обръщат внимание на случаите на недоспиване и да оказват необходимата помощ за преодоляване на проблема. Най-благоприятно в здравословен аспект е лягането за нощен сън да се извършва до полунощ. В случай, че се работи на смени, проф. Левин препоръчва да се утвърди един и същ час за отправяне в леглото.

При липса дори на няколко часа сън се променят биохимичните процеси в организма. Процесите на обмяна на веществата в мозъка се забавят с 6%. Негативният ефект от липсата на сън за едно денонощие може да се компенсира с две нощи пълноценен сън, а недоспиването само за две денонощия води до хроничен дефицит на сън или недоспиване, разяснява професорът.

Продължителността на съня за всеки е строго индивидуална. Минимумът от физиологична гледна точка, за да може организмът да се възстанови и изпълнява функциите си, е 5 ½ – 6 часа. Докато за флегматика и сангвиника необходимостта от сън варира между 8-10 часа, то за един холерик са достатъчни и 6 часа.

През нощта се редуват две фази на съня: ортодоксална (бавна) и парадоксална (бърза). При ортодоксалния сън организмът възстановява равновесието на енергия от разходите през деня. Тогава кората на главния мозък получава „доклад“ за състоянието на вътрешните органи. По време на бързия сън се обработва информацията, получена при бодърстването.

През нощта се редуват 4-6 цикли на бавен и бърз сън. Сънува се в парадоксалните фази. Тогава човек „вижда“ минимум 4 образни истории. Нормално е обаче на сутринта да не се помнят сънищата.

 

Вижте още здравни новини

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Здраве
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата