За първи път учени преодоляха бариера в мозъка, през която не могат да проникнат лекарствени вещества срещу Алцхаймер.
Усилията за лечение на болестта са възпрепятствани през последните 50 години поради трудностите при прилагане на медикаменти, които да забавят или спрат процеса на развитие на състоянието.
Изследователи от Университета на Оксфорд успешно „изключват“ ген, свързан с болестта на Алцхаймер, в мозъка чрез използване на малки частици, естествено освобождаващи се от ексозоми. Инжектирани в кръвта, те са в състояние да транспортират лекарствата през нормално непромокаемата кръвно-мозъчна бариера в мозъка.
Ако методът се окаже успешен при тестване с хора, е възможно да се разрешат трудностите при прилагането на потенциални нови лекарства за много неврологични заболявания, включително болест на Паркинсон, болест на моторния неврон и мускулна дистрофия.
Изследователите предупреждават, че въпреки обещаващите резултатите, предстоят редица стъпки преди тази форма на „доставяне“ на лекарства да може да се тества върху хора.
„За първи път се постига "биологични" лекарства да се доставят ефективно през кръвно-мозъчната бариера в мозъка.“, казва ръководителят на изследването д-р Матей Ууд от Оксфордския отдел по физиология, анатомия и генетика.
Основната пречка е доставката на тези лекарства до необходимото място. Проблемът става още по-голям, ако те трябва да достигнат до мозъка. Кръвно-мозъчната бариера, която защитава мозъка от вредни химикали, трудно допуска преминаването на лекарства, поясняват учените. Но ако се докаже, че конкретният изследван начин за достигане на целта е безопасен за пациентите, това ще бъде добра новина за хора с Алцхаймер.
Изследването е публикувано в сп. Nature Biotechnology.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.