Децата с хроничен отит са склонни да наддадат на тегло заради по-слабо развити вкусови възприятия, отколкото техните връстници, откриват корейски изследователи.
Това не е първият път, когато учените описват тази зависимост, но все още няма тълкуване, което да я обяснява. Интригуваща хипотеза е, че ушните инфекции увреждат нервите, отговарящи за вкусовите сигнали към мозъка. В следствие на нарушението децата консумират повече храна.
Специалисти алармират, че така рискът от разрастване на затлъстяването сред децата, което достигна епидемични размери в много части на света, става още по-висок. Отитът е една от най-разпространение причини за посещение при педиатър.
За целите на изследването д-р Ил Хо Шин от Университета Кюнг Хи в Сеул и негови колеги сравняват вкусовите сетива на 42 малки деца с хронични инфекции на средното ухо и 42 здрави. Участниците са на възраст 3-7 години.
Учените откриват, че децата с ушни инфекции са с по-високо тегло, с индекс на телесна маса 20,6, в сравнение с 17,7 при останалите.
Става ясно и че при децата с отит усещанията за захар и сол, също са нарушени. От друга страна, не се открива разлика в праговете за горчиво-кисел вкус.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.