Протеин, който би могъл да се използва като ваксина срещу туберкулоза, откриха учени от Кралския колеж в Лондон. Заболяването се причинява от бактерия, а единствената ваксина, срещу болестта, БЦЖ, не дава 100% ефикасност.
Туберкулозата е заболяване, което всяка година убива почти два милиона души по целия свят. Изследването е обещаващо, но разработването на ваксината все още стои далеч в бъдещето.
Професор Аджит Лавани, ръководител на изследванията в Кралсия колеж в Лондон, заявява, че въпреки факта, че по-голямата част от хората, засегнати от болестта, са имунизирани, всяка година се появяват още девет милиона нови случаи. На медицината й е нужна по-ефективна ваксина и то спешно.
Изследователите се стремят да открият нови протеини, които да бъдат използвани във ваксина, предизвикваща реакция на имунната система и по този начин се предостави дългосрочна защита срещу микробактериалната туберкулоза.
В новото изследване се споменава за протеин, наречен EspC. Професор Лавани обяснява още, че именно този протеин, който се отделя от бактерията, провокира силна имунна реакция. Той също така е и много специфичен за микробактериалната туберкулоза, което го прави идеалния кандидат за новата ваксина срещу заболяването.
Предстоят обаче още изследвания, които да докажат дали откритието ще доведе до ваксина, по-добра от БЦЖ, или не.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.