Много от нас често имат угризения да си похапват сладолед. Питали ли сте се обаче доколко е вредно и доколко полезно това така обичано лакомство? Истината е, че сладоледът не ни вреди толкова, колкото може би повечето от нас смятат...
Тази храна се преработва напълно от организма ни, защото сладоледът представлява емулсия от мазнини и вода. А е установено, че организмът ни усвоява мазнините най-ефективно, когато са във вид на емулсия.
Тъй като сметаната и млякото в леденото удоволствие съдържат триптофан – аминокиселина, която има свойството да успокоява нервната система, сладоледът повдига настроението, а освен това помага и при безсъние. Така той се превръща във великолепен начин за преодоляване на стреса.
В сладоледа се съдържа още лактоза, която е полезна заради това, че не води до затлъстяване. Не е чудно, че лакомството повишава настроението ни – това е така, защото стимулира отделянето на серотонин в организма.
Твърдението, че леденото лакомство помага за болно гърло, не е мит! Сладоледът свива кръвоносните съдове и така често помага при болки в гърлото. Дори е препоръчително за боледуващите от сливици през лятото да хапват сладолед, за да се каляват.
Съхраняването на лакомството при температура от минус 5 – 6 градуса пък позволява запазването на витамините. Сладоледът се смята за богат източник на витамин B2.
Само с една порция сладолед в организма ни постъпва 10% от нужната дневна доза на витамина. А пък въздухът в леденото удоволствие подобрява консистенцията на продукта и предпазва устната кухина от измръзване.
Така че, ако консумираме в умерени количества любимото си лакомство, ще преодолеем стреса и ще се радваме на хубаво настроение през настъпващата пролет.
Вижте още любопитни здравни новини