До края на годината ще се родят генномодифицирани прасета, които ще предоставят на лекарите богат избор от органи за трансплантация, съобщи Синхуа, като цитира изявление на група изследователи от медицинския университет в Нанкин.
През следващите 2-3 години се очаква да започнат клиничните изпитвания с органи на животни.
По думите на ръководителя на научната работа Дай Ифан за тези тестове най-вероятно ще бъдат избрани роговица и кожа от свинете. А за тестване на сърце, бъбрек и черен дроб ще са нужни около 5 години.
Органите на свинете ще бъдат генетично променени, за да са напълно подходящи за човека. А хигиенната обработка и контролът ще ги защитят от вируси и бактерии.
Известно е, че учените са взели клетки от обикновени прасета и са поработили с гена, който предизвиква отхвърляне на трансплантирания орган при човека. При това този изменен ген е бил пресаден обратно в клетката. А в началото на 2011 г. в Нанкин са били докарани хиляди замразени клетки, взети от генномодифицирани свине.
Китайските учени са започнали веднага производство на такива свине чрез клониране. „Изолираме прасенцата от майките веднага след раждането им с цезарово сечение. Те ще бъдат отгледани в среда без никакви бактерии. Ще бъдат проведени и няколко карантинни проверки, за да бъде потвърдено качеството на органите“, обясни Ифан.
Ако тестването премине успешно, стойността на трансплантацията на органи ще намалее няколко пъти. Например роговица от прасе ще струва 1 500 долара.
Основният проблем е отхвърлянето на органите при продължителното им използване. Освен това трябва да бъде усъвършенствана системата за отглеждане на свинете. Годишно се очаква да бъдат произвеждани няколкостотин животни, пише NEWSru.