59.6 на сто от анкетираните 100 лекари, медицински сестри и акушерки в страната, посочват, че психическото насилие от страна на пациентите се е увеличило, 34.1 на сто от тях посочват
увеличаване на физическото насилие от страна на пациентите.
Голяма част от анкетираните посочват несъвършенствата на здравната реформа, недофинансирането на болничните дейности и искането на пари на ръка като причини за повишеното психическо и физическо насилие, сочи проучването.
Според 63 на сто от анкетираните съществуват форми на психическо насилие между персонала и мениджърските кадри в лечебното заведение, а според 65 на сто същото насилие съществува между колеги.
Над 40 процента от медицинският персонал, участвал в проучването посочва, че през последните две години в степента на психическо и физическо насилие не са настъпили сериозни промени. “Предишното проучване е извършено през 2001 год.”, уточни Томев.
Сегашното проучване е извършено през 2004 год, като в него участват работещи в частни и държавни лечебни заведения.
“Трябва да се създаде Закон за защита от насилие на работното място, да се въведат добри практики в тази област, да се изградят технически предпазни съоръжения /паник-бутони, прегради и др./ в лечебните заведения”, каза още Томев.
Съществуващият Закон за защита срещу дискриминацията не е достатъчен, допълни той. По думите му необходимо е да се изгради система и механизми на доказване на подобно насилие и за налагане на санкции. Проучването е инициирано и финансирано от Световната здравна организация, Международната организация на труда, Международният комитет на сестрите и Международната федерация на работещите в общественото обслужване.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.