В 58% от населените места в България линейките стигат до спешните пациенти за 20 минути, а в 27 на сто – до половин час.
Това е съобщил министър Стефан Константинов пред парламентарната комисия по здравеопазване, цитиран от пресцентъра на здравното министерство.
Според Константинов само в 15 на сто от градовете и селата посоченото време се надвишава, а това ставало в отдалечените и труднодостъпни райони, като Смолян, Добрич, Бургас.
Времето е надвишавано и в най-големите градове – София, Варна и Пловдив, където трафикът е натоварен.
Между 20 и 30 минути е препоръчителното време, за което линейката трябва да стигне до мястото на повикването в САЩ и Европа, е съобщил министърът на здравеопазването.
По думите му, за да се оптимизира работата на Спешната помощ у нас, системата трябва да се разтовари от несвойствените задължения.
Около 25% от повикванията в Спешна помощ сега не са свързани със свойствените й функции, коментира Константинов.
През миналата година са изпълнени близо 832 000 повиквания, от тях спешните са били 76%, а останалите са били за пренасяне на кръвни продукти и за превозване на републиканските консултанти.
Друг сериозен проблем, който трябва да се реши, е кадровата обезпеченост, смята Константинов. В момента в Спешна помощ работят 6887 души, от които медицинските специалисти са 3759.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.