IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Как да се справим с пролетната умора

Оръжията са упражнения, контрастни душове, сауна

Снимка: Булфото

Снимка: Булфото

Времето става все по-топло, а дните по-дълги. Дърветата напъпват, птичките отново чуруликат. Не всеки обаче се радва на пролетта. Някои хора страдат от пролетна умора, симптомите на която се изразяват в проблеми с кръвообращението, летаргия, сънливост. За тях преходът към лятно часово време в края на март е особено разстройващ, предаде ДПА.

За всички, които все още не могат да усетят пролетта, има две добри новини. Първата е, че съществуват начини да "презаредят батериите си". Втората е, че повечето симптоми на пролетната умора изчезват обикновено до края на април.

"До май балансът вече се е възстановил", казва Томас Вайс, общопрактикуващ лекар и психотерапевт от Манхайм.

Пролетната умора е признак, че организмът се приспособява към новите условия и по-специално към ултравиолетовата светлина и топлината. Болните и възрастните хора се адаптират най-трудно, а за жените преходът от зимата към пролетта е "по-болезнен", отколкото за мъжете.

Увеличената слънчева светлина разстройва хормоналния баланс на тялото. "Заради ултравиолетовите лъчи се произвежда повече серотонин", казва Михаел Шелберг, психолог от Хамбург.

Серотонинът е известен като "хормон на щастието". Необходимо е известно време обаче, преди той да надделее над предизвикващия сънливост хормон мелатонин. В по-тъмните месеци през зимата тялото произвежда по-големи количества мелатонин.

Битката между двата хормона изтощава тялото.

Кръвоносните съдове също се адаптират към топлия сезон, като се разширяват. В резултат на това кръвното налягане се понижава и хората се чувстват изморени.
Пролетните температури активизират много бактерии - още една възможна причина човек да усеща умора. Хората често не забелязват, че страдат от инфекция. Телата им се защитават сами без видими признаци за заболяване, но човек се чувства изтощен.

Преходът към лятно часово време прави пролетта още по-затормозяваща за чувствителните хора. Загубата на един час нарушава ритъма им за дни и дори за седмици, тъй като всеки здрав човек има биологичен часовник.

Хората обаче не са оставени на произвола на "адаптивната неадекватност" на тялото. Те могат да се борят по различни начини срещу пролетната умора. Оръжията им са упражненията, контрастните душове, посещенията на сауна, кратките излизания навън без връхни дрехи докато още е студено. Тези дейности стимулират способността на тялото да се приспособява.

Съзнанието също играе важна роля в справянето с пролетната умора. Правилната нагласа е от особено значение.

Някои хора особено трудно "свикват" с пролетта. Те са си създали удобство през зимата с мързелуване и висококалорични храни. През пролетта, когато животът се пробужда, те предпочитат да продължат зимната си хибернация и се оправдават за нея с пролетната умора. Експертите обясняват, че дори тези хора, макар и по-късно - чак през май, излизат от летаргията. "Тогава, харесва им или не, всички се пробуждат. Докато това се случи, упражненията на открито и леките храни могат да улеснят прехода", казва Михаел Шелберг.

(БТА)

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Здраве
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата