В топлите и влажни условия на човешката уста постоянно живеят около 700 вида бактерии. Жизнената дейност на представителите на бактерията Streptococcus mutans е една от основните причини за разрушаването на зъбите, твърдят японски специалисти от Националния институт по инфекциозни заболявания, предаде сп. Applied and Environmental Microbiology.
Учените от Страната на изгряващото слънце са измислили как да се преборят са кариеса с помощта на микроорганизми. С помощта на ензим от полезна бактерия те са предотвратили образуването на плака и по-нататъшното влошаване на състоянието на зъбите.
S. mutans образува на повърхността на зъбите биопокритие и преобразува захарозата в млечна киселина, която създава в устната кухина кисела среда. В резултат на това се разрушава зъбният емайл.
През 2009 г. стана известно, че друга бактерия (S. salivarius) по някакъв начин потиска образуването на биопокритие от S. mutans. Именно това откритие са използвали Хиденобу Сенпуку и неговите колеги от Националния институт по инфекциозни заболявания на Япония (NIID).
Учените са изследвали протеини, които се произвеждат от S. salivarius. След това всяко съединение е било поставено в колония S. mutans.
В резултат е било установено, че ензимът FruA най-добре потиска образуването на биопокритията. Веществото разгражда сложните захари на по-прости съставки.
Японските учени не са спрели дотук. Те са изследвали ензима FruA, който се произвежда от плесенните гъбички Aspergillus niger. Оказало се, че той, въпреки различията в строежа, е също толкова ефективен, колкото и бактериалният му събрат.
Учените подчертават, че ензимът FruA няма безкрайни възможности. Когато се преминават определени нива, той вече не помага. Затова препоръчват хората да се ограничават в консумацията на сладки неща.
Хиденобу Сенпуку и неговите колеги са на мнение, че получените от тях данни ще помогнат в бъдеще да бъдат разработени нови видове паста за зъби.
(БТА)
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.