Международен екип от учени търси доказателства, че сажди са в основата на бързото топене на леда и снега в Арктика, съобщи Асошиейтед прес.
Учените са на мнение, че тънък слой сажди, който в повечето случаи е невидим, върху леда го кара да поглъща повече топлина.
Целта на изследването им е да се установи дали това е причината за неотдавнашното затопляне в Арктика, което може да има дългосрочно въздействие върху климата в целия свят. Арктика служи като климатик за планетата, заяви Патриша Куин от Националното управление за океански и атмосферни изследвания на САЩ, която участва в изследването.
Топлината от други части на планетата се придвижва към Арктика посредством циркулацията на въздуха и водата в океана. Поне част от тази топлина може да бъде разпространена в космоса. Същевременно част от слънчевата топлина е отразена от леда и снега, което позволява на полярните райони да изпълняват ролята на охлаждащи агенти за планетата. Това може да се промени.
През последните няколко години Арктика се затопля по-бързо в сравнение с другите региони.
"Затоплянето на Арктика е от значение не само за полярните мечки, но и за цялата планета", отбеляза Куин. Борбата срещу затоплянето в Арктика и в света е базирана върху намаляване на емисиите въглероден диоксид и други парникови газове.
Изследвания показаха, че по-малката концентрация на замърсители с краткотраен живот като саждите ще
намали по-бързо затоплянето в Арктика, отколкото намаляването на количеството въглероден диоксид и други парникови газове, които се задържат по-дълго в атмосферата.
В изследването участват също учени от Норвегия, Русия, Германия, Италия и Китай. Авторите на изследването ще следят движението на сажди в атмосферата, отлагането им върху ледени и снежни повърхности и влиянието им за затоплянето в Арктика.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.