IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

На 1000 българи по 4 медицински сестри

Броят на общопрактикуващите лекари обаче е по-нисък от средния в Европа

На 1000 българи по 4 медицински сестри

Съотношението лекар–медицински сестри трябва да е едно към две, каза министърът на здравеопазването Стефан Константинов по време на парламентарния контрол.

Част от проблема се крие в специализираното образование, според министъра.

„В последните 10 години са били приемани повече студенти в специалността "Медицина" (4192-ма), отколкото в специалността "Медицинска сестра" (2969). Съотношението лекар–медицинска сестра е било 1.4:1, вместо 1:2, което би било оптимално“, посочи той.

Константинов обясни, че в момента са заети по-малко от 30% от утвърдените места за лекари специализанти, като една от основните причини е по-малкият брой лекари, завършващи през последните години.

Специалностите, при които се очертава най-голям недостиг, са инфекциозни болести, обща и клинична патология и спешна медицина. Министерството на здравеопазването обаче било предприело мерки за оптимизиране и регламентиране на условията за специализация.

„Броят на лекарите в България е достатъчен, дори е по-голям от средноевропейския – 3.6 на 1 000 души население“, обясни министър Константинов, като цитира статистически данни от 2008 г.

Според него проблемът не е в броя на лекарите, а в това, че броят на общопрактикуващите лекари е по-нисък от средния.

Медицинските сестри в България са 4,2 на хиляда души население, 4,3 на хиляда са в Гърция, 4,7 на хиляда – в Кипър, 5,2 на хиляда – в Полша.
 
„Не е вярно, че средната възраст на българския лекар е 50 години“, добави още министър Константинов. „Тя е доста по-ниска според регистъра на Българския лекарски съюз“.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Здраве
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата