„Не считам, че има проблем с осигуряването на дейността на онкологичните центрове в страната и лечението на пациентите в тях“. Така здравният министър Стефан Константинов отговори на въпрос по време на парламентарния контрол.
От началото на тази година Министерството на здравеопазването е поело финансирането на 12 бивши диспансера. До края на април обаче договори са сключени само с 10 от тях, без тези във Велико Търново и Шумен.
Според Константинов подписалите 10 лечебни заведения са получили над 7 млн. лв. за дейността си за първите четири месеца на годината.
„В момента в който и другите два центъра – във Велико Търново и Шумен, сключат договори с МЗ, ще получат съответното финансиране“, увери министър Константинов.
Ако това да не се случи, пациентите от тези центрове ще бъдат пренасочвани за наблюдение към най-близките болници в района.
„За първи път през тази година за диспансерно наблюдение на хората с онкологични, заболявания средства от МЗ получават и областни, университетски и други болници, в които се лекуват тези диагнози. Досега те реално извършваха подобен вид дейност, без тя да им се заплаща“, каза още министър Константинов.
За да увери, че грижи за онкоболните в страната се полагат, Константинов обясни, че тази година драстично са се увеличили стойностите на клиничните пътеки по химиотерапия и лъчетерапия.
Припомни и че вече е въведено и целево финансиране от 900 лв. на пациент с таргетна терапия на година за диагностични процедури – дейност, която не се финансираше доскоро от МЗ.
Освен това министърът се похвали, че проблемът с липсващите лекарства от последните месеци вече е решен.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.