Очаква се до края на годината 1000 лекари да напуснат България, за да работят в чуждите клиники срещу възнаграждения от най-малко 6000 евро.
През миналата година броят на напусналите е бил 500, а в предишните – между 350 и 400. Това съобщават пред в. „Труд“ от Българския лекарски съюз (БЛС).
От съюза разказват, че по 10-ина лекари дневно си вадят документи за работа в чужбина. От бранша са последната инстанция, която дава необходимите разрешения за работа зад граница на медиците.
“На 9 май издадохме такива документи на 6-има лекари, на 10-и – на 8, а на 11 май – на 9 души”, отчитат от БЛС.
От началото на годината 205 души са заявили, че искат да работят извън пределите на страната, за сравнените до средата на миналата година са били едва 145.
От лекарския съюз обясняват, че проблемът с патоанатомите в страната се задълбочава, защото според Националния център по здравна информация у нас има 204-ма такива специалисти, а само тази година 11 от тях вече са избягали от България.
Оказва се, че 80% от заминаващите са току-що завършили доктори без специалност. Това според браншовиците означава, те никога няма да се върнат, защото ще се устроят в чуждите болници.
„Защото зад граница получават платени квартири, ясли или детска градина за децата си и безплатни курсове по езика“, уточняват от БЛС.
Тенденцията при по-възрастните специалисти, които напускат страната, е да спечелят пари и да се завърнат след 5-6 години.
За застаряването на лекарската професия отдавна сигнализират специалисти. Още при избирането на д-р Цветан Райчинов за председател на БЛС през 2009 г. той обясни, че съществува рискът от намаляване на специалистите в страната, а оттам и занижаване на предлаганите услуги в здравните центрове.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.