IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Ето защо ученето става по-трудно с напредването на възрастта

Причината е стресът, на който е бил подложен мозъкът

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Мозъкът на средна възраст вече не е толкова "жив", колкото е бил в младостта. Причината е стресът, на който е бил подложен, съобщи Ройтерс.

Авторите на проучването от Колежа по медицина "Маунт Синай" обясняват, че стресът кара нервните клетки в зона от мозъка, свързана с ученето, да се свиват и да губят гъвкавостта си. По този начин намалява способността бързо да се формират нови връзки, известни като синапси.

Откритието хвърля светлина върху процеса на стареене и може да обясни защо при някои хора познавателните способности намаляват по-бързо, отколкото при други. За целите на проучването Джон Морисън и колегите му са
изследвали млади и стари плъхове и гризачи на средна възраст. Те са били поставени в ограничено пространство, което е довело до отделянето на стресови хормони, предизвикващи промени в нервните клетки в префронталния кортекс - зона от мозъка, използвана при ученето.

Специалистите са изследвали промените в части от нервните клетки, известни като "шипове", използвани при формирането на синапси. Наблюденията под микроскоп са показали промени в шиповете при младите плъхове. Това означава, че животните са успели да се адаптират към стресовото преживяване. При гризачите на средна възраст са били наблюдавани по-малко промени, а при възрастните - никакви.

Откритието показва, че стареенето предизвиква значимо намаляване на способността на мозъка да реагира на стреса, което е важно за процеса на учене, допълва още БТА.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Здраве
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата