Тютюнът ще убие тази година почти 6 милиона души, включително 600 000 пасивни пушачи.
Тази данни оповести Световната здравна организация (СЗО) във връзка с днешния Световен ден без тютюнопушене, който се отбелязва от 1987 г., предаде ИТАР-ТАСС.
Ако не се вземат нови мерки, до 2030 г. пушенето ще отнема всяка година живота на 8 милиона души, каза пред журналисти в женевското седалище на организацията Армандо Перуга, координатор на антиникотиновата кампания на СЗО.
Епидемията от тютюнопушене е убила 100 милиона души през 20 век и ако днешната тенденция се запази, през 21 век жертвите й ще бъдат вече 1 милиард души, добави той.
Тазгодишният Световен ден без тютюнопушене е посветен на рамковата конвенция на СЗО за контрол на тютюна, съобщи Перуга. Документът бе приет през 2003 г. и след две години влезе в сила.
Към конвенцията са се присъединили вече 172 държави, задължили се да формират и финансират национални механизми за борба с тютюна, да вземат законодателни мерки в тази насока, да бранят своята политика от влиянието на тютюневите компании, а населението - от въздействието на тютюневия дим чрез данъчни и други финансови мерки, посочва БТА.
Тютюнът е сред основните причини за епидемията от незаразни заболявания - сърдечни кризи, инсулти, рак и емфизем, на които се падат близо 62 на сто от всички смъртни случаи, посочи експертът.
"Около 80 на сто от смъртните случаи са регистрирани в държави със среден и нисък доход", допълни той.
По официални данни в Русия пушат 43,9 милиона пълнолетни граждани, посочва агенцията. Перуга отбеляза "твърде внимателното отношение" към проблема на руското правителство, одобрило миналия октомври концепция за осъществяване на държавната политика за борба с употребата на тютюн.
(БТА)