Когато кръвта на човека стане по-гъста, тя може да увреди кръвоносните му съдове и да го изложи на риск от инфаркт. Учен от филаделфийския университет "Темпъл" намери начин за "разреждането" й, използвайки свойствата на магнитното поле, пише сайтът PhysOrg.
Професорът по физика Ронгжия Тао беше един от пионерите в разработването на методи за намаляването на вискозитета на нефта в машините и нефтопроводите, използвайки магнитните полета. Сега той използва подобна система за разреждането на човешката кръв в кръвоносната система.
Тъй като червените кръвни телца съдържат желязо, Тао успял да намали вискозитета им с 20-30%, като подложи кръвни проби на едноминутно магнитно въздействие със сила от 1,3 тесла, равна на тази, получена при ядреномагнитен скенер.
Магнитното поле поляризира червените кръвни телца, като ги принуждава да се съединяват в къси вериги. При това въздействие се ускорява кръвният поток. В същото време се намалява и триенето в стените на кръвоносните съдове. Тези комбинирани ефекти намаляват вискозитета на кръвта и я карат да тече по-лесно. Когато магнитното поле бива изключено, кръвта бавно се възвръща към първоначалното си състояние за няколко часа.
"Като се подбере подходяща сила на магнитното поле и време на въздействието му, ние ще бъдем в състояние да контролираме подходящия вискозитет на кръвния поток", обясни проф. Тао. Засега най-често използваните лекарства за разреждането на кръвта (антикоагуланти) имат нежелателни странични ефекти.
Тао твърди, че неговият метод е по-безопасен и може да бъде използван често, без вреда за пациента. Той уточни, че намаляването на вискозитета не влияе на нормалното функциониране на червените кръвни телца, съобщи БТА.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.