С ракета носител "Делта 2" в космоса бе изведен спътник, който ще изследва солеността в океаните на Земята, съобщи ИТАР-ТАСС.
Инструментът на НАСА "Аквариус" ще измерва концентрацията на разтворената сол на морската повърхност. Количеството сол в световния океан остава до голяма степен непроменено, но нивата на солта в горните му слоеве варира в отделните райони на планетата.
"Аквариус" ще използва чувствителните си към натриевия хлорид сензори, за да направи подробни измервания на солеността на океанската повърхност. Получените данни ще са възможно най-точните и ще позволят на учените да установят как точно тези водни маси си взаимодействат с атмосферата и съответно формират климата.
НАСА ще извършва ежемесечно подробно картографиране на промените в нивата на солта през следващите три години. Учените се надяват, че данните ще им помогнат да предскажат по-добре бъдещи климатични промени и краткотрайни климатични феномени като Ел Ниньо и Ла Ниня.
Солеността е ключов индикатор, по който може да се установи как прясната вода се движи между океаните, сушата и атмосферата.
"С този експеримент ние ще се постараем по-точно да предвидим климатичните промени и да постигнем по-голяма сигурност в нашите прогнози", заяви Гари Лагерльоф, ръководител на проекта "Аквариус".
Освен "Аквариус", седем други уреда ще събират данни за околната среда. Сред тези уреди е и камера, която ще прави снимки на вулканични изригвания и пожари. Мисията на стойност 400 милиона долара е плод на сътрудничеството между НАСА и Националната комисия по космическа дейност на Аржентина. В осъществяването на проекта участват също Бразилия, Канада, Франция и Италия, информира БТА.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.