Мозъчна присадка, разработена от учени от университета на Мичиган, ползва човешката кожа като проводник за безжично предаване на невронни сигнали от мозъка към компютър и може евентуално да бъде използвана за реактивиране на парализирани крайници в бъдеще, съобщи Сайънс дейли.
Имплантът, кръстен BioBolt, е различен от други технологии, които установяват връзка между мозъка и външно
устройство, например компютър. Става въпрос за минимално инвазивна технология, увериха учени от университета.
Сега черепът трябва да остане отворен, докато присадката е в главата, което прави ежедневното й ползване от пациента немислимо, поясни Кенсъл Уайз от екипа.
BioBolt не прониква в кортекса и е покрит с кожа, което до голяма степен намалява риска от инфекция. Учените са на мнение, че това е голяма крачка напред към създаване на мозъчно-компютърен интерфейс, който позволява на парализиран човек да превърне мисълта си в движение.
Крайната цел е човек да може да реактивира парализираните си крайници, като подбира невронни сигнали от мозъка си и ги предава директно на мускулите си, отбеляза Уайз.
Друго обещаващо приложение на BioBolt е свързано с контролиране на епилепсия и диагностициране на някои болести като Паркинсон.
Миниатюрният имплант има тънко покритие с размерите на човешки нокът в долната си част. То включва микросхеми, които функционират като микрофони, за да "слушат" дейността на невроните и да ги свържат със специфични команди от мозъка. Тези сигнали се усилват и филтрират. След това се превръщат в дигитални сигнали, които се предават през кожата до компютър.
(БТА)
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.