Макар че горите складират въглероден диоксид, проектите за залесяване биха имали твърде ограничено въздействие върху климатичните промени, съобщи Франс прес.
Учени под ръководството на Вивек Арора от университета на Виктория в Британска Колумбия направили компютърни модели на няколко сценария за залесяване за 50-годишен период - от 2011 до 2060 г. Учените изследвали ефекта върху земята, водата и въздуха в случай, че температурата на земната повърхност се покачи с 3 градуса по Целзий до 2100 г. в сравнение с прединдустриалните й стойности през 1850 г.
Оказало се, че дори ако всички култивирани земи в света бъдат залесени, глобалното затопляне би спаднало с едва 0,45 градуса по Целзий до 2081 - 2100 г. Обяснението е свързано най-вече с това, че на горите са нужни десетилетия, за да складират големи количества въглероден диоксид.
Евентуално залесяване на 50 на сто от култивираните земи би довело до ограничаване на покачването на температурата с едва 0,25 градуса по Целзий.
Нито един от тези сценарии очевидно не е реалистичен, тъй като култивираните земи са от изключително голямо значение за изхранването на планетата, на която според прогнозите ще живеят 9 млрд. души през 2050 г.
Според други сценарии залесяването в тропиците е три пъти по-ефикасно за избягване на затоплянето, отколкото в северните ширини и районите с умерен климат.
Обезлесяването най-вече в тропическите гори е в основата на 10-20 на сто от емисиите парникови газове.
Резултатите от изследването са публикувани в сп. "Нейчър джиосайънс".
(БТА)
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.