IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Възглавницата – питали ли сте се какво се крие в нея?

1/3 от теглото й може да се състои от живи микроорганизми

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Една трета от масата на възглавницата ни може да се състои от бактерии, мъртва кожа, акари и техните изпражнения, което едва ли би допринесло за спокоен и пълноценен сън.

Възглавниците обаче, както и застоялият въздух в спалнята ни, представляват идеална среда за различни микроорганизми, които, от своя стана, биха могли да допринесат за различни заболявания като грип, варицела, дори и проказа, обясняват учени.

Нежеланите вредители, за съжаление, се срещат навсякъде. Те биха могли да се настанят удобно и да се почувстват у дома си - в нашата възглавница. Доколко е достоверно?! Заключенията са направени след изследване „здравето“ на хиляди възглавници, използвани от пациенти в различни болници.

Направените тестове установяват „жива“ зараза по външната част на възглавницата. В някои случаи подсмърчането или сълзите остават по повърхността й. Така бацилите безпроблемно намират своя път в пълнежа на възглавницата ни.

Проблемът с възглавниците в много болници е, че те имат повече от милион бактерии Staphylococcus hominus на всеки милиметър. Бактерията може да причини инфекции при хората, които имат слаб имунитет. Д-р Такър – от екипа изследователи, определя ситуацията като „био хазарт“. Той допълва още, че самото присъствие  на бактериите неминуемо означава, че те ще се прехвърлят на пациентите.

Специалистът предупреждава, че 1/3 от теглото на възглавницата може да се състои от живи микроорганизми, комфортно спотайващи се там, и техните изпражнения. Бактериите се наслаждават на благоприятните условия и не спират да се размножават вътре във възглавницата ни. А някои от тях не могат да бъдат отстранени.

За съжаление обаче, проблемът не се отнася само за болничните заведения – заплахата е реална и за любимата ни възглавница вкъщи. Въпреки редовната смяна на калъфката, която всеки път е чиста и свежа, ние всъщност просто покриваме нещо изключително неприятно отдолу.

Съветът на експертите е редовно да подменяме възглавницата, на която спим, независимо колко любима ни е тя. Ако пък нямаме тази възможност, на всеки три месеца трябва да перем синтетичните възглавници.

Вижте още здравни новини
 
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Здраве
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата