Три часа на слънце дневно намаляват наполовина опасността от рак на гърдата, съобщи "Дейли мейл".
Канадското изследване е поредното, което доказва, че слънчевите лъчи имат силен противораков ефект, защото стимулират производството на витамин D от кожата.
От лабораторни изследвания е известно, че гръдните клетки могат да преобразуват вит. D в хормон, който има противоракови свойства.
Канадските учени са сравнили 3101 болни от рак на гърдата с 3471 здрави жени. Всички са посочили колко време са прекарвали навън от април до октомври през четири периода от живота - като момичета, когато са били на 20 и 30, на 40 и 50, и от 64 до 74 години.
Резултатите показват, че жените, излагали се поне 21 часа седмично на ултравиолетовите лъчи като момичета, са с 29 процента по-малко застрашени от рак на гърдата от тези, които са стояли на открито по-малко от час на ден.
При жените, които стоят много на чист въздух, когато са възраст 40 и 50 години, рискът намалява с 26 процента, а за тези над 60 години - с 50%.
За мъжете слънчевите лъчи също са полезни. Друго изследване установи, че при тях достатъчното количество вит. D намалява опасността от инфаркт и инсулт.
При излагането на слънце обаче не трябва да се забравят препоръките да се избягват обедните часове, за да бъде намален рискът от рак на кожата.
(БТА)
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.