По-големи глобални усилия и ангажименти са необходими за справяне с климатичните промени, заяви днес на започналия международен екофорум в Берлин германският канцлер Ангела Меркел, съобщи ДПА.
Германия и ЕС се стремят към споразумение за единен, законово обвързващ приемник на Протокола от Киото след изтичането му през 2012 година, отбеляза тя, като допълни, че няма алтернатива на едно такова споразумение.
"Решени сме да вървим напред смело", каза Меркел, отбелязвайки, че сегашните доброволни понижения на равнищата на въглероден диоксид не са достатъчни. Емисиите, причиняващи вреди на климата, са обезпокоителни, а преговорите засега напредват много бавно, заяви канцлерът.
Международната среща в Берлин има за цел да подготви следващата конференция за климата през декември в Дърбан, Южна Африка, където има надежди да бъде постигнат нов климатичен договор с обвързваща сила.
Двудневните консултации в германската столица са наречени "Петерсбергски диалог за климата" - по името на хълма край Бон, където през май 2010 г. се състояха първите преговори преди срещата на върха за климатичните промени в мексиканския град Канкун. Във форума участват делегати от 35 държави, от които 20 са представени на министерско равнище.
Срещата, чиито домакини съвместно са Германия и Южна Африка, последва безрезултатната двуседмична конференция, на която миналия месец в Бон присъстваха повечето членки на ООН. Очаква се утре южноафриканската министърка на международните отношения и сътрудничеството Майте Нкоана-Машабане и
германският министър на околната среда Норберт Рьотген, които днес откриха екофорума в Берлин, да обявят постигнатия напредък, ако изобщо има такъв.
Рьотген изтъкна като положителен сигнал факта, че Китай и САЩ, които един от най-големите замърсители, са изпратили на срещата главните си преговарящи за климата.
По думите на Меркел обаче въпреки че промишлено развитите страни носят по-голяма отговорност, не може да бъде постигната граница на затоплянето до 2 градуса по Целзий без приноса на нововъзникаващите икономики, които отчитат бърз икономически растеж.
(БТА)