Специалистите мислеха, че набръчкването на пръстите от дълъг престой във вода е неизбежен резултат от поемането й от кожата. Американски учени обаче доказаха, че то е механизъм за оцеляване, еволюирал хиляди години, съобщи в. "Дейли мейл".
Учени от лабораториите 2AL в Айдахо са убедени, че големите вдлъбнатини по кожата са като каналите на автомобилна гума. Те предотвратяват плъзгането на хванатия мокър предмет. По тях водата се оттича по-добре и пръстите имат по-добър контакт с повърхността.
Кожата на пръсти с прекъснати нерви не се набръчква от вода. Това показва, че явлението се контролира от нервната система, а не от външни фактори
Екипът, ръководен от Марк Чангизи, изследва 28 снимки на набръчкани от вода пръсти. Учените установиха, че кожата на всички се деформира еднакво и става на дълги канали, които тръгват от връхчето на пръстите и нямат връзка.
Други специалисти обаче не са съгласни с новата теория. Си Чън от Колумбийския университет е убеден, че набръчкването се причинява от реакцията на кръвоносните съдове заради свиващия ефект на топлата вода върху тъканите. Неговата теория обаче не обяснява защо кожата се набръчква и в студена вода.
(БТА)
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.