Американски учени изобретиха сензор, който се поставя като лепенка над горната устна, способен да предотврати хъркането, пише таблоидът "Дейли мейл".
Устройството контролира дишането чрез споменатия сензор за налягане и когато улови характерните звуци, подава серия от сигнали в слушалката на пациента, поставена в ухото му. Той преустановява хъркането, без да безпокои партньора в спалното помещение.
Интересното при разработката е, че апаратът не буди хъркащия. Новото апаратче, предлагано от американската фирма Dymedix, е предназначено за пациенти, страдащи от сънна апнея.
По време на сън намалява тонусът на мускулите на горните дихателни пътища и техните стени се отпускат. Преминаващият въздушен поток увлича тези отпуснати стени и те започват да вибрират и издават звук (понякога до 80 децибела) . Вибрират основно мекото небце и гласните връзки.
Заболяването касае три милиона британци, припомня вестникът. Ако то не се лекува, може да доведе до усложнения, водещи до диабет, високо кръвно налягане, повишен риск от инфаркт и дори до депресия.
Новото устройство било тествано на 125 пациенти в клиниката Майо в град Рочъстър, щата Минезота. То се залепва с адезивна лепенка и прикрепва с ластик към тила. Сензорът е свързан с малко апаратче с размерите на айпод, което непрекъснато анализира данните.
През слушалката то излъчва цяла гама от слухови сигнали, докато не "уцели" най-подходящия, преустановяващ хъркането. Изобретението ще бъде пуснато на пазара във Великобритания след 18 месеца.
(БТА)