Нова технология, базирана върху много по-слаби електрични импулси в сравнение с тези от дефибрилаторите, се оказа ефикасна за възстановяване на нормалния сърдечен ритъм у животни, сочат резултатите от международно изследване, цитирани от Франс прес.
Електрическият шок с голяма амплитуда, който често е болезнен, е единственият метод за лечение на някои случаи на хронична сърдечна аритмия.
Новата технология, която ползва по-слаби електрични импулси, е разработена от физици и кардиолози от института "Макс Планк" в Германия, Корнелския университет в САЩ и Френския национален център за научни изследвания.
Технологията бе изпробвана успешно върху кучета с нарушен сърдечен ритъм. Учените приложили поредица от 5 електрични импулса със слаб интензитет върху сърцето на животното. Няколко секунди по-късно сърцето отново започнало да бие нормално.
Технологията, кръстена LEAP (Low-Energy Anti-Fibrillation Pacing), е по-малко болезнена в сравнение с дефибрилаторите. Тя може да допринесе да се разработят безболезнени методи за дефибрилация.
Предстои изпробването на новата технология и върху хора. Резултатите от изследването са публикувани в сп. "Нейчър", съобщава БТА.