Горите поглъщат една трета от емисиите въглероден диоксид в атмосферата, предизвикани от използването на изкопаемите горива, сочат резултатите от международно изследване, цитирани от Франс прес.
Авторите му предупреждават за драматичните последствия от обезлесяването в контекста на климатичното затопляне.
Ако спре обезлесяването, съществуващите гори и онези, които са в процес на възстановяване, ще поглъщат половината от въглеродните емисии от изкопаеми горива, заяви съавторът на изследването Пеп Канадел.
Горите на планетата поглъщат 2,4 милиарда тона въглеродни емисии годишно, показва изследването. Резултатите свидетелстват за "приноса" на горите за въглеродния цикъл.
Обезлесяването е виновно за 2,9 тона въглеродни емисии годишно, т.е. за 26 на сто от въглеродните емисии. Колкото до дължащите се на изкопаеми горива въглеродни емисии, те са 8 милиарда тона годишно.
Данните обхващат периода 1990–2007 г. и са събирани две години от международен екип от експерти по климатичното затопляне.
Изследването за пръв път показва, че в тропическите райони обемът на емисиите от въглероден диоксид, дължащи се на обезлесяването, е компенсиран от този на погълнатите от горите въглеродни емисии.
Според Канадел могат да се направят два извода от резултатите от изследването.
"Първият извод е, че горите са не само големи "резервоари" на въглеродни емисии, но поглъщат също въглеродния диоксид, който се дължи на човешка дейност, отбеляза ученият, цитиран от БТА.
Те излизат на преден план в стратегията, свързана с борбата с климатичното затопляне. Вторият извод е, че ползата от ограничаването на обезлесяването ще е много по-голяма, отколкото се смяташе досега."
Резултатите от изследването са публикувани в сп. "Сайънс".
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.