Учени са идентифицирали суперщам на бактерията салмонела, който е силно устойчив, на използвания при остри случаи на инфекцията антибиотик ципрофлаксин, съобщи Ройтерс.
Специалистите от института "Луи Пастьор" в Париж допускат, че супербактерията произхожда от Египет, където случаи на зараза са регистрирани в периода между 2002 и 2005 г. Сега изследователите се опасяват, че тя може да се разпространи по света чрез заразени плодове, зеленчуци и подправки.
Щамът, известен като С. Кентъки, вече се разпространил на различни места. Според проучването, публикувано в "Journal of Infection Deseases", между 2002 и 2008 г. са регистрирани близо 500 случая на зараза във Франция, Дания, Англия и Уелс. Френските специалисти са проучили данни и от Северна Америка и допускат, че супербактерията може да е преминала и отвъд океана.
Съществуват около 2500 различни типа салмонела по света. Бактериите обитават предимно почвата и червата на животните. Повечето хора се заразяват чрез консумацията на пилешко месо и яйца, но бактерията може да се разпространи и чрез заразени от почвата плодове или зеленчуци.
Обикновено заразата протича с лек гастроентерит със стомашни спазми, температура и диария. За възрастните и за хората със слаба имунна система обаче съществува опасност от животозастрашаващи инфекции.
Тези случаи обикновено се лекуват с клас антибиотици, известни като флуорокинолони, който включва и ципрофлаксина. Подобно на много бактерии обаче, салмонелата развива супербактерии – мултирезистентни щамове. Те са особено опасни според специалистите, защото се изплъзват от действието на лекарствата и се предават чрез храната и от човек на човек.
(БТА)
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.