Две орлета, спасени и маркирани от природозащитници, успешно излетяха от гнездата си, съобщиха от коалицията "За да остане природа в България". Малките получиха имената Найден и Рада.
Найден е излюпен в Средна гора. На 25 юни буря разрушава гнездото, в което са той и другото малко от люпилото.
Двете пилета падат от гнездото и прекарват на земята две или три денонощия, докато горските не намират едното на 350 м от гнездото. Те го прибират от гората и го предават на Зелени Балкани в „Спасителния център за диви животни” в Стара Загора.
По-късно откриват и второто на 400 м от гнездото. Орлето е здраво и жизнено, но е гладно от дните, прекарани далеч от гнездото и възрастните птици. Дадена му е обилна вечеря, а на следващия ден започва строежът на ново гнездо.
Експертите правят изкуствено гнездо от преплетени клонки и листа и маркират Найден. Той е първият царски орел със сателитен предавател от така наречената планинска популация на вида и ще бъде интересно да се разбере дали придвижването му ще се отличава значително от това на орлите от Сакар и Западна Странджа.
Орлето е качено в новото си гнездо и му е оставена храна за няколко дни, докато родителите му се върнат.
Отначало възрастните само минават покрай него без видим интерес, но 4 дни по-късно започват да го хранят. В крайна сметка Найден излита успешно от гнездото на 20 юли.
Рада е едно от двете малки в гнездо в Сакар. Поставен й е сателитен предавател на 5 юли. На 20 юли обаче е забелязана да пада от гнездото си при силен вятър. Пилето било здраво, но се наложило да изчакат другото малко да заякне и да излети от гнездото, преди да върнат Рада обратно.
Така на 25 юли Рада е повторно маркирана със сателитен предавател и качена в гнездото, а на 29 юли излита успешно.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.