Децата на родители пушачи по-често страдат от ушни инфекции и проблеми със слуха, уверяват резултатите от преглед на 61 проучвания. Когато майките пушат, вероятността децата им да бъдат оперирани заради често повтарящи се инфекции на ушите, е двойно по-голяма.
Настоящото изследване не доказва, че излагането на тютюнев дим е причина за заболяванията на ухото, съобщи Ройтерс. Специалистите обаче допускат, че ако все пак има причинно-следствена връзка, стотици хиляди ушни инфекции всяка година вероятно се дължат на цигарения дим.
"Данните от анализа са впечатляващи, особено като се има предвид колко болезнени са ушните инфекции. Настоящото проучване е поредното, което изтъква вредното влияние на родителите пушачи върху здравето на децата", казва д-р Майкъл Вайцман от Нюйоркския университет.
Анализът показва, че за децата, съжителстващи с пушач, рискът от заболявания на средното ухо е с 37% по-висок, отколкото за малчуганите с родители непушачи. Опасността става с 62% по-голяма, ако пушачът е майката на детето. Децата на пушачките са изложени на 86% по-висок риск от операции заради повтарящи се ушни инфекции от връстниците си, отглеждани от непушачки.
"Повишеният риск от операция - най-често поставянето на тръбичка в ухото за отвеждане на течностите, е особено тревожен. Инфекциите на ухото са често срещани, но не и хирургичните интервенции", казва д-р Джоузеф ди Франца от Масачузетския университет.
Експертите допускат, че пасивното пушене предизвиква възпаление и запушване на ушните канали. Така водата се стича в празното "джобче" зад тъпанчето и се създават идеални условия за развитието на бактерии, причиняващи инфекции.
"Има семейства, в които децата на пушачите не боледуват от ухо. Съжителството с пушач обаче определено излага подрастващите на повишен риск", казва д-р Катлийн Дейли от университета на Минесота. Настоящото проучване е направено от специалисти от университета на Нотингам, Великобритания.