Самочувствието на жените често зависи от сезоните и менструалния цикъл. Специалистите са наясно, че средно около 6% от жените в репродуктивна възраст страдат от предменструален синдром. В периода преди менструация жените видимо изглеждат стресирани и проявяват симптоми на депресия.
От друга страна съвсем нормално е настроението ни да зависи от климатичните условия. И в двата случая, заради менструацията или сезона, настроението ни е чувствително на променените в нивата на половите хормони и други вещества. Когато денят е продължителен, времето е топло, най-малкото се движим повече, което на свой ред допринася за освобождаването на полезни ендорфини в мозъка и за вътрешното ни ликуване.
За сега няма проведени сериозни научни изследвания, които да показват връзката между мрачното настроение и мрачното време, макар, че дори експертите не отричат съществуването на такава. Истината е, че при по-топло време прекарваме повече време навън, движим се и водим много по-активен социален живот, отколкото през студеното полугодие. А движението, освен, че помага по директен път на настроението, влияе и на хормоналния баланс в организма.
Отношение има и пренастройването на циркадния ритъм от един на друг режим на сън и бодърстване. Колкото и странно на пръв поглед да изглежда, синтезът на естроген и прогестерон също зависи от него, въпреки че според учените от по-голямо значение е индивидуалната на организма чувствителност към двата хормона.
Дали една жена е склонна към спад в настроението преди менструацията може да се каже едва след като се отбележи сигурна цикличност на подобряване и влошаване на самочувствието според цикъла. За целта специалистите препоръчват да се води ежедневно дневник на настроението в продължение минимум на 3 месеца. Ако се проявяват симптоми на депресия преди менструация всеки път, консултацията със специалист по проблема само ще е от полза. Показателни за състоянието са липсата на радост при отглеждането на децата, затруднения на работно място, проблеми в общуването, липса на тонус и жизненост.
Терапията на депресията включва богат набор от методи, от когнитивна поведенческа психотерапия, терапия със светлина, прием на медикаменти, антидепресанти и хормонални таблетки и пр. Селективните инхибитори на обратното захващане на серотонина са антидепресантите, които се предписват и при предместруалния синдром. Обикновено лечението се провежда от деня след овулацията до първия ден на менструацията. Терапията се прилага минимум няколко месеца последователно за получаването на търсения ефект.
Чрез когнитивната поведенческа психотерапия се придобиват умения за контрол на промените в поведението. Включването на всякакви занимания от рода на йога курс, масаж могат само допълнително да допринесат за доброто самочувствие. Създайте си списък със занимания, които ви доставят удоволствие и се опитайте да ги въведете в графика си, съветват психолозите. Бягането, танците, рисуването, заниманията на музикален инструмент действително могат да ви направят щастливи!
Доказано е, че терапията със светлина води до биохимични промени в мозъка, които се отразяват благоприятно на настроението, поради което и намират приложение при терапията на жени, страдащи от депресия преди менструация. И още нещо, може би разковничето в разрешаването на проблема, за да преодолеете симптомите на депресия трябва да изпълните две много важни условия: да си дадете сметка, че настроението и самочувствието ви сериозно се влошава и си кажете, че не си заслужава да губите времето си в мрачни мисли, които не ви приличат.
Вижте още здравни новини в Puls.bg