Антибиотик, открит в черния дроб на акула, е ефективен срещу редица заболявания и може да предизвика революция в съвременната медицина, откри ново изследване. Компонентът, намерен в черния дроб на хищника, може да помогне за лечението на редица заболявания – от тропически инфекции и жълта треска, до хепатит тип А, C, и D. Вече се знае, че Скуаламин (squalamine) е безвреден при лечение на хора и има функцията на „антивирусен агент“.
При многократни изследвания учените откриват, че Скуаламин има антивирусно действие срещу човешките патогени, свързани с някои форми на хепатит, за които до този момент няма лечение. Оказва се, компонентът предпазва и от вируси, които „атакуват“ черния дроб и кръвните клетки и тъкани. Други компоненти в организма на акулите вероятно също имат свойството да предпазват от дихателни вирусни инфекции.
Д-р Михаел Залслоф, от Университета в Джорджтаун, който е автор на изследването, открива Скуаламина през 1993 г. Компонентът вече е използван в клинични изследвания, свързани с лечение на туморни заболявания, както и няколко проучвания, търсещи решение за проблеми с очите. Изследвайки съединението, д-р Залслоф открива, че то спира растежа на бързо развиващите се кръвоносни съдове, като тези, които се намират в растежа на туморите и някои заболявания на ретината.
Залслоф обяснява интереса си към морските хищници с факта, че те имат много примитивна, но в същото време ефективна, имунна система. Никой не може да обясни защо акулите са толкова издръжливи.
Вижте още здравни новини в Puls.bg