IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Антибиотик от черния дроб на акула ще помага на медицината

Скуаламин има антивирусно действие срещу човешките патогени, за които до този момент няма лечение

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

Антибиотик, открит в черния дроб на акула, е ефективен срещу редица заболявания и може да предизвика революция в съвременната медицина, откри ново изследване. Компонентът, намерен в черния дроб на хищника, може да помогне за лечението на редица заболявания – от тропически инфекции и жълта треска, до хепатит тип А, C, и D. Вече се знае, че Скуаламин (squalamine) е безвреден при лечение на хора и има функцията на „антивирусен агент“.

При многократни изследвания учените откриват, че Скуаламин има антивирусно действие срещу човешките патогени, свързани с някои форми на хепатит, за които до този момент няма лечение. Оказва се, компонентът предпазва и от вируси, които „атакуват“ черния дроб и кръвните клетки и тъкани. Други компоненти в организма на акулите вероятно също имат свойството да предпазват от дихателни вирусни инфекции.

Д-р Михаел Залслоф, от Университета в Джорджтаун, който е автор на изследването, открива Скуаламина през 1993 г. Компонентът вече е използван в клинични изследвания, свързани с лечение на туморни заболявания, както и няколко проучвания, търсещи решение за проблеми с очите. Изследвайки съединението, д-р Залслоф открива, че то спира растежа на бързо развиващите се кръвоносни съдове, като тези, които се намират в растежа на туморите и някои заболявания на ретината.

Залслоф обяснява интереса си към морските хищници с факта, че те имат много примитивна, но в същото време ефективна, имунна система. Никой не може да обясни защо акулите са толкова издръжливи.

Вижте още здравни новини в Puls.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Здраве
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата