IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Расте броят на болните от аутизъм българчета

В страната ни няма възможност да се извършват качествени изследвания на болните деца, твърдят специалисти

Расте броят на болните от аутизъм българчета

Около 30 на десет хиляди деца в България страдат от аутизъм, броят им расте, обяви за БТА Мирослав Димитров, председател на Националния център за помощ на деца, страдащи от аутизъм.

Да се изгради система за грижи и помощ на хората с генерализирани разстройства на развитието, в които се включва и аутизма, предлагат от различни сдружения в декларация, приета по време на първия семинар "Аутизъм - оценка и терапевтични перспективи".

Декларацията е изпратена до държавни институции, Българския лекарски съюз, Националната здравноосигурителна каса, различни неправителствени организации, медии. Семинарът се е провел на 9 и 10 септември в София.

Системата трябва да включва диагностични, терапевтични, педагогически, интеграционни и социални дейности, които да гарантират зачитането и спазването на всички права на болните от аутизъм, добави Димитров.

Броят на българите, болни от аутизъм расте, каза Димитров. През 80-те години на миналия век аутистите са били 1 на 10 хиляди, като сега броят им достига близо 30 на 10 хиляди, което е увеличение с 300 на сто, допълни той.

Подобни данни не могат да се получат чрез епидемиологични изследвания, коментира и доц.Тома Томов, национален консултант по психиатрия. По думите му в България е извършвано подобно проучване преди 30 години, но с недобра методика. Към момента няма точни данни за пациентите с аутизъм, добави Томов.

В България има само един екип от специалисти, които се занимават с диагностицирането и социализацията на децата аутисти, който работи в 17 детска градина в столичния кв. "Младост", каза Димитров. По думите му в страната ни няма възможност да се извършват качествени изследвания на болните деца.

Диагностицирането може да се извърши и на 5-6-месечна възраст на децата, но в България това се прави около навършването на втората година на детето, добави Димитров.

Аутизмът е описан през 1943 г. от детския психиатър Leo Kanner. Болестта се характеризира с липса на контактност, т.е. затвореност в себе си. Този белег го доближава до характеристиките на шизофренията и затова често аутизмът се разглежда като форма на шизофрения в ранна детска възраст, добави той. По думите му децата не могат да фокусират поглед дори и към родителите си.

Аутизмът е нелечимо заболяване, каза Томов. Допуска се, че е генетично заболяване, а и заобикалящата среда също допринася за развитието му, обясни още той.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Здраве
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата