При прозяване се отделя хормонът на щастието ендорфин, повишава се концентрацията и се подобрява общото състояние на организма. Това стана ясно на 59-та среща на френските лекари, проведена в началото на седмицата.
Човекът, както всички бозайници, а дори и някои по-нисши организми се прозяват, обяснява д-р Паскал Корлийо. Все още не ясно защо прозявката е толкова „заразителна“, но е факт, че когато един човек се прозява, хората около него също започват да се прозяват в следващите минути.
„Най-често срещаната причини за прозяването са намаляването на концентрацията, скука, умора. Колкото до сутрешните прозявки, те са свързани с протягането и разбуждането на организма“, казва д-р Корлийо.
Освен това прозявката спомага за изравняване на налягането в ухото с атмосферното налягане. Именно за това стюардесите съветват пасажерите да се прозяват „нарочно“, за да намалят бученето в ушите при излитане и кацане на самолета.
Има случаи, в които прозяването може да е знак за някакво заболяване или за неуспешна терапия, но лекарите все още правят изследвания по този въпрос, обяснява още френският лекар.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.