IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Един друг поглед на връзката Слънце–зима

Колебанията в ултравиолетовото излъчване също вляят на климата

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

Съдейки по последните данни от спътниците, колебанията в нивото на ултравиолетово излъчване са значително по-големи, отколкото се смяташе досега. Според група британски геофизици тези колебания може да доведат до по-топла зима в едни части на Земното кълбо, и по-студена – в друга. Учените подчертават, че данните им нямат пряко отношение към глобалното затопляне, съобщи Би Би Си.

През последните години Слънцето се намираше в спокойна фаза на 11-годишния си цикъл, което съвпадна с необикновено студени зими във Великобритания, Северна Европа и САЩ. В южните ширини обаче бе необикновено топло.

Данните са получени благодарение на американския спътник SORCE (Sоlar Radiation and Climate Experiment). Апаратът разполага с регистър на колебанията на слънчевото излъчване, който анализира излъчването на светилото в инфрачервената, видимата и ултравиолетовата част от спектъра.


Студът отстъпва?

Колебанията в нивото на ултравиолетовото излъчване от Слънцето се оказаха съществено по-големи, отколкото се смяташе досега. Геофизиците въвели данните, получени от SORCE, в компютърен модел на световния климат, използван от британската метеорологична служба. Резултатите потвърдили предположението за това, че колебанията в ултравиолетовото излъчване влияят на разпределението на температурите с тропосферата и стратосферата.

Ултравиолетовото излъчване се поглъща от озоновия слой в стратосферата, затова на най-ниската точка от цикъла на слънчевата активност стратосферата изстива по-бързо. Това от своя страна води до промяна в скоростта на въздушните потоци в тропосферата, включително и на въздушното течение, което циркулира в полярните области на Северното полукълбо.

В резултат движението на въздуха от запад на изток намалява, а хладният въздух от Северен Сибир все по-често влияе върху времето в страните от Северна Европа.

Все пак не е много ясно доколко точни са данните, получени от SORCE. Учените са склонни да им вярват, но отбелязаните колебания са толкова големи, че те предпочитат да получат потвърждение и от други източници. Ако хипотезата е вярна, зимата в Северна Европа тази година ще бъде по-мека, тъй като започва нов 11-годишен цикъл на слънчевата активност.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Здраве
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата