Слушането на музика със слушалки, както и говореното по телефона с „хендс фрий“ ( устройство за свободни ръце) влошават слуха на младежите, обяснява Tialoto.bg
„Употребата на слушалки в днешно време е много по-разпространена, отколкото преди години. С навлизането на новите устройства за слушане на музика, повечето младежи са със слушалки почти през целия ден, а не както преди- само докато тичат в парка или се разхождат сами за час“, обяснява новата ситуация Робърт Новак, директор на клиника за изследване на слуха.
Новак обяснява, че в практиката си все повече среща „стари уши на младежки тела“. Проблемите със слуха при младите хора започнаха преди две десетилетия, когато на мода излезе уолкмен-устройството.
Според Новак все повече стават младите хора, които страдат от отслабване на слуха, породено от силен шум. Това означава, че те не могат да чуват високи тонове и да водят разговор в шумна среда- оплаквания, причинени очевидно от силно „надутата“ музика в слушалките.
Все повече стават и хората между 30 и 40 години, които страдат от шум в ушите. Това са същите онези хора, които през 80-те бяха първите потребители на портативните устройства за музика.
Лекарите препоръчват да се слуша музика със слушалки не повече от един час на ден, като силата на звука трябва да представлява 60% от капацитета на устройството.
Освен това трябва да се използват тапи за уши по време на концерти на живо и при работа с шумни машини, да не се седи до тон-колони и като цяло да се избягват много шумни места и хобита.
Според лекарите носенето на тапи за уши ще стане нормално нещо, както слагането на колана при шофиране или носенето на каска при екстремни спортове. В някои концертни зали вече е традиция да се раздават тапи за уши на входа, ако групата, която ще свири, е известна с „якия“ звук.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.