Озоновата дупка над Антактида, която достига пика си през пролетта в Южното полукълбо, тази година отново е голяма, съобщи Сайънс дейли.
Специалисти на НАСА, които наблюдават озоновите дупки над Северния и Южния полюс, установиха, че тазгодишната дупка над Антарктида е в челната десетка по големина. Най-широка дупката е била на 12 септември - повече от 26 кв. км. Това я поставя на девето място, откакто се правят измервания. Най-дълбока тя е била на 9 октомври, когато показателите за озона са паднали до 102 единици на Добсън. По този показател тя е на 10-о място.
НАСА и Националното управление по изследване на океаните и атмосферата наблюдават озоновите дупки с балони с инструменти и с наземни измервания и спътници.
"Горната част на атмосферата над Южния полюс тази година беше по-студена от средното, а студеният въздух е една от основните предпоставки за разрушаването на озона" - каза Джеймс Бътлър от Националното управление по изследване на океаните и атмосферата. С голям принос към размера на озоновата дупка са и унищожаващите озона химикали, които остават в атмосферата, информира БТА.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.