С настъпването на есенно-зимния сезон отново на „мода“ идват вирусните заболявания. Както при всички други болести, най-доброто средство за защита срещу грипа е профилактиката и ваксинацията. Още повече, че световните лекарски организации очакват в следващите няколко години появата на т.нар пандемия- разпространение в световен мащаб на нов грипен вирус, срещу който хората нямат изграден имунитет.
На дискусионна среща, организирана от Солвей фарма, специалисти в областта на инфекциозните болести и производството на ваксини обясниха същността на грипните епидемии и начините за борба с тях. Най-добрият начин за предпазване от грип е ваксината. Тя помага на организма да си изгради анти-тела срещу инфекцията и така да не позволи на вируса да зарази клетките. Лекарите препоръчват имунизацията, за да се избегнат усложнения в следствие инфекцията.
Усложненията могат да са от всякакво естество, тъй като вирусните клетки разболяват целия организъм и нарушават функциите на основните животоподдържащи системи.
Естествено, не при всеки човек се получават усложнения. Най-рисковите групи са възрастните хора и децата, при които имунната система не е достатъчно силна. При тях ежегодната имунизация е силно препоръчителна.
Към ваксина трябва да прибегнат и хора, които работят в колектив, които пътуват много, имат контакт с болни (като лекари и учители) и изобщо всички, които се срещат и работят ежедневно с много хора.
Само малка група хора не могат да се ваксинират- тези, които имат алергия към белтъчини или друга тежка алергия.
Освен ваксината, която си остава най-сигурния начин за предпазване от грип, в аптеките има и т.нар антивирусни и имуностимулиращи препарати. Те имат ефект, ако започнат да се пият предварително (имуностимулаторите) или още при първите симптоми на болестта ( антивирусните лекарства).
Симптомите на грипа почти всяка година са идентични. Мускулните болки и високата температура са основните симптоми на грипа, което го различава от обикновената истинка. При всички случаи посещението при лекар е препоръчително. Ако няма усложнения, болният трябва да почива в дома си поне 7 дни- за да може да се възстанови напълно и да не застраши здравето на колегите си.
Трябва да се пият много топли напитки, съветват лекарите. Препоръчват се също плодове, витамини и силна храна. В никакъв случай не трябва да се взимат антибиотици без лекарско предписание, още повече, че тези силни медикаменти се препоръчват само в случай на настъпване на бактериални усложнения.
Тази година Световната здравна организация е разработила ваксина срещу най-разпространените видове вируси от тип А и В. Тези ваксини са одобрени и у нас, като цената им е малко повече от десет лева. Най-добрият период за поставянето й е от края на септември до края на октомври, а действието й е около десет месеца.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.