Понякога другите хвалят някого, дори той да се е справил лошо с дадена задача. Оказва се, че това не кара човек да се чувства добре, а напротив – влошава ситуацията, особено ако провинилият разбира, че похвалата е незаслужена.
Както съобщи Discovery News учените установили, че прекалено окуражителните думи се отразяват зле на емоционалното състояние на човек.
Учените се съсредоточили върху момента, когато човек усеща, че не заслужава похвалата. За целта те провели експеримент с участието на 4000 студенти и ученици от САЩ и Хонконг. На доброволците било предложено да преминат тест, а после да сравнят работата си с тази на останалите. След като оценките от теста били обявени, доброволците преминали още един тест, определящ дали студентът или ученикът е в състояние на депресия.
След това експериментът се повторил, но обявените резултати от теста с решаването на задачите се различавали от реалните. Така тези, които се с правили добре, разбрали, че имат по-слаби оценки. И обратно – тези, които не се справили успешно с теста, чули, че имат добри оценки.
След това отново бил направен анализ на депресивното състояние на студентите и учениците. Резултатите показали, че доброволците, чиито успехи били подценени или преувеличени показали повече признаци на депресия.
Съветът на психолозите е да гледаме по-реалистично на себе си.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.