Добре е една двойка да започне да говори за евентуален репродуктивен проблем още след първата година неуспешни опити за зачеване. Това е съветът на участник в инициативата "Как да говорим за безплодие с партньора", организирана от инвитро болница „София”.
Друга ценна препоръка е събирането на достатъчно информация по въпроса и възможностите за решение още преди първия разговор с партньора.
„На мъжете им трябва повече време да осмислят проблема и да го приемат, затова към тях трябва да подхождаме с търпение и любов”, споделя една от дамите, включила се в инициативата.
"Най-важно е не какво се говори, а да се говори изобщо по темата", продължава друга участничка, "защото в двойката обикновено се мълчи, а това води до отдалечаване на партньорите".
Според друга силният пол започва да говори за стерилитет само когато попадне сред хора със сходни съдби и осъзнае, че има много други като него.Кампанията "Как да говорим за безплодие" се провежда за първи път у нас. Акцент в нея е комуникацията в двойката: как разговаряме с партньора за трудностите – от осъзнаването на проблема, през чакането пред кабинетите на специалистите до крайния резултат.
Съвети се приемат до пролетта на 2012 г. на фейсбук страницата Talk invitro или на email contact@ivf.bg.
Предвижда се и издаването на безплатен наръчник с препоръки на психолог. Медиен партньор на кампанията е Dnes.bg.
По неофициални данни двойките с репродуктивни проблеми у нас са 270 000, като броят им се увеличава всяка година.