IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Индия започва опити на нова ваксина срещу СПИН върху хора

Световната банка предупреди, че болестта може да се окаже убиец № 1 във втората най-населена държава в света

Индия започва опити на нова ваксина срещу СПИН върху хора

Индия, която е втората най-засегната от вируса на СПИН държава в света след Южна Африка, обяви, че започва клинични опити на нова ваксина срещу вируса върху хора, съобщи Ройтерс.

“Опитите започват в понеделник”, заяви здравният министър на страната.

Ваксината е най-добрата надежда за развиващия се свят, където лекарствата остават недостъпни за милиони хора. Тя се смята за Светия Граал в борбата срещу епидемията от СПИН, но усилията да се изработи ваксина са затруднени от странната мутираща способност на ХИВ. Опитите на ваксини върху хора, срещу различните щамове на вируса, вече се провеждат в САЩ, Европа, Африка и Южна Америка.

“Започнахме първата фаза от клиничните изпитания, но 85% от усилията ни все още са съсредоточени върху превенцията”, коментира Анбумани Рамадос, министър на здравеопазването. “Разработването на ваксина срещу СПИН е едно от най-големите научни предизвикателства на нашето време и една от най-спешните здравни нужди”, допълни той.

В Индия повече от 5.1 милиона души живеят с ХИВ/СПИН и според експерти броят им може да се увеличи четворно до 2010 година. Световната банка предупреди, че болестта може да се окаже най-масовата причина за смъртни случаи във втората най-населена държава на света, освен ако няма напредък в превенцията.

Първата фаза от опитите върху хора ще се проведе с 34 възрастни доброволци, в управлявания от правителството Национален изследователски институт по СПИН, намиращ се в западния град Пуне, в сътрудничество с Международната инициатива за ваксина срещу СПИН. Опитите са съсредоточени срещу вируса тип С, който е най-разпространеният подтип в страната.

Според властите първата фаза на клиничните изпитания ще трае около 2 години и ще изминат поне 10 години преди ваксината да бъде окончателно разработена.

“Това е маратон, а не спринт”, заяви Сет Бъркли, ръководител на Международната инициатива за ваксина срещу СПИН. В Индия вирусът се разпространява в цели семейства, заразявайки майки и деца, а много хора дори не знаят, че са вирусоносители, тъй като обществената осъзнатост по въпроса е много ниска.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Здраве
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата