От 2003 година вирусът H5N1 на птичия грип е убил в Азия шестдесет души, които са имали пряк контакт със заразено животно, съобщи TV5. Според учените от Световната здравна организация новата разновидност на вируса би била много опасна за човека, тъй като имунната му защита не е подготвена за отбрана. Грипът ще се разпространява бързо, което ще предизвика плъзването на епидемия в световен мащаб – пандемия, с висока смъртност. Най-големите преносители на вируса са дивите птици, до които, за щастие, хората нямат непосредствен допир.
Съществуват три възможности за мутиране на вируса. Първо, ако попадне в прасе, което да му послужи за “развъдник” в процеса на приспособяване към бозайници. Второ, ако се изроди от самосебе си (в следствие на генетични мутации), като стане способен да заразява много по-лесно и човека. И трето, ако човек, носител на обикновен грип, се зарази с птичи, то вирусът H5N1 ще “вземе генетичен материал от обикновения вирус на грипа, ще се приспособи към човека и ще причини пандемия”, обясни Силви ван дер Уерф от института “Пастьор” в Париж.
Към двадесет епидемии от птичи грип вече са върлували сред диви и домашни животни, но вирусът е засегнал само два пъти човека – през 1997 г. в Хонг Конг и през 2003 г. в Белгия и Дания. Експертите смятат, че бързото и поголовно избиване на птици може и да помогне за овладяване на опасността и избягването на пандемия сред хората.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.