Хората, които ходят на работа болни, са по-малко продуктивни, отколкото тези, които ползват болнични, показва проучване на университета Конкордия в Канада.
В тази връзка учените създават нов термин за присъствието на работното място в болестно състояние - презентизъм, антоним на понятието абсентизъм (отсъствие от работа).
Проучването е публикувано в Journal of Occupational Health Psychology.
Проведени са редица проучвания за влиянието и разходите от ползването на болнични, но все още не се анализира достатъчно въздействието на презентизма, казва ръководителят на проекта д-р Гари Джонс.
При презентизъм е налице ситуация, при която хората присъстват тялом на работното място, но реално не изпълняват служебните си задължения, обяснява експертът.
Сигурността на работното място играе важна роля в процеса на вземане на решения. Според експертите при някои хора презентизмът се дължи именно на липсата на такава сигурност, а при други - защото не искат да разочароват или натоварват с повече работа колегите си.
Проучването е проведено за 6-месечен период и обхваща 444 служители. То установява, че ходенето на работа в лошо здравословно състояние е значително по-често срещана практика, отколкото обратното. Това означава, че презентизмът създава 2 пъти по-голям проблем за бизнеса, отколкото излизането в болнични, казва д-р Гари Джонс.
Още здравни новини четете в Puls.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.