Имунитетът е средството на организма да отстои и съхрани здравето ни при контакта с болестотворни микроорганизми, а срещите ни с тях са постоянни, независимо от сезона. Въпреки че есента се отличава като сезон на кихането и хремите, а през зимата се отбелязва пик на простудни заболявания, организмът ни е податлив на инфекции и през пролетта, заради отслабналия имунитет от продължителното студено полугодие и липса на витамини, боледува и през лятото...
Имунитетът ни се нуждае постоянно от укрепване, за да не допусне болестотворните микроорганизми или свободни радикали да навредят.
1. Признаци на отслабнал имунитет
Бързото изтощение, постоянната, хронична, умора, сънливост, безсъние, болка в ставите и мускулите, както и честото боледуване, са признаци на отслабване на имунитета.
По кои други може да се познае сривът на имунната система? Например, честата поява на херпес, показва не само активиране на неприятния вирус, но и е ясен признак за изчерпване на ресурсите на организма да се защитава. В случая, локалното медикаментозно приложение облекчава оплакванията, но повече имунитетът се нуждае от усилията ни да го подпомогнем. Подобен е случаят и при други хронични инфекции и заболявания. Така че започнат ли да се появяват начесто стари оплаквания - необходима ни е цялостна програма за укрепване на организма.
2. Агентите на имунитета
Имунитетът е сложна система, изградена от компоненти като костен мозък, тимус, лимфни възли и далак. Те участват в производството на главните клетки-защитници – лимфоцитите. Когато в организма попаднат бактерии, вируси и други „чужди тела“ лимфоцитите образуват антитела срещу тях. Това е и скритото ни оръжие срещу инфекциите. Антителата имат способността да се захващат за и да унищожават чуждите клетки. За да се предотврати инфекция обаче от попадането на микроорганизмите в тялото, имунната система трябва да е в състояние бързо да реагира и образува достатъчно количество антитела, които да „изтласкат“ и не допуснат навлизането на вредните микроорганизми във вътрешните тъкани и органи. Когато образуването на антитела е накърнено, то бързо се развива заболяване.
3. Фактори, влияещи на имунитета
Наследственият фактор влияе много на силата на имунитета. В същото време обаче имунитетът постоянно си взаимодейства с останалите органи и системи, заради което влияние върху него има и околната среда.
Това означава, че дори и да се радваме на добри гени и здраво тяло, излагането му в неблагоприятна външна среда, непълноценното хранене, недоспиването и стресът – ще предразположат изявата на хронични заболявания, от което следват и други, протичащи успоредно заради постоянния сблъсък с инфекциозните причинители.
Стресът има своите две измерения: като следствие на психическо и емоционално натоварване за продължителен период от време и като шок при поставянето на организма във физически неблагоприятни условия. Например, рязко или продължително излагане на ниски температури, рязка смяна на климата, подлагане на ограничителна диета, престой на течение, измокряне...
Други фактори, които водят до изхабяването на имунитета или неподдържането му са: тютюнопушене, злоупотреба с алкохол, употреба на лекарства, особено антибиотици и хормонални средства, и съответно липса на движение.
Дори според специалистите, по-честото преживяване на положителни емоции влияе ползотворно на имунитета, и обратното. Развлеченията, общуването, социалните контакти, любимите занимания, сексът, всички те работят за укрепването му, затова трябва да им се отделя време, независимо от натовареността на ежедневния график.
За храните и витамините, с които можете да подсилите имунитета, четете в Puls.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.