IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Д-р Тонка Върлева: Завишен е броят на българите с ХИВ във възрастова група 30-49 години

"Младите хора започнаха по-системно да вземат предпазни мерки"

Д-р Тонка Върлева: Завишен е броят на българите с ХИВ във възрастова група 30-49 години

Първи декември е Световният ден за борба срещу СПИН. За България се знае, че ХИВ-серопозитивните лица са малко, наброяват 1438 души. Новорегистрираните случаи за 2011 г. са 166. Приблизително толкова са и за 2010 г. Броят е сравнително малък на фона на стряскащата статистика за Европа и други държави. Имайки предвид конюнктурните особености в страната ни, можем да предположим по-голямо число на ХИВ позитивните българи.

За актуални данни за разпространението на СПИН/ХИВ у нас се обръщаме към д-р Тонка Върлева, директор на националната програма „Превенция и контрол на ХИВ/СПИН“ към Министерство на здравеопазването.

Какво показва актуалната статистика за официално регистрираните ХИВ-позитивни лица в България?
 
По данни на национална програма „Превенция и контрол на ХИВ/СПИН“ на Министерство на здравеопазването към средата на месец ноември 2011 г. общият брой на официално регистрираните в страната ХИВ-позитивни лица е 1438.
 
Броят на новорегистрираните случаи на ХИВ само от началото на тази година е 166, като според разпределението по пол 135 са мъже, а 31 жени. Т.е. броят на новорегистрираните мъже е 4 пъти по-голям от този на жените.
 
Миналата година бяха регистрирани 163 ХИВ-позитивни лица.
 
Очаква се до края на тази година броят на ХИВ-позитивните да достигне над 180 лица.
 
В кои възрастови групи са новорегистрираните случаи?
 
Анализът на данните показва, че се инфектират лица в много широки възрастови граници – между 17 и 80 години.
 
Тази година отбелязваме благоприятна тенденция – намалява броят на инфектираните в млада възраст, между 17 и 29 години. По последни данни в страната има 63 новорегистрирани младежи с ХИВ в тази възрастова група, което представлява 38% от всички нови случаи.
 
За сравнение, през 2010 г. повече от половината (55%) от новорегистрираните случаи на серопозитивни лица са млади хора на възраст 15-29 години. 
 
В същото време през тази година се забелязва повишен брой на инфектираните в друга възрастова група – от 30-49 години, като по-значително е увеличението между 40-49 години.
 
На какво се дължи това увеличение?
 
То може да се отдаде на рисково сексуално поведение в тази възрастова група. Благодарение на АНТИСПИН кампаниите, на многото дейности, които се реализират в училищата и извън тях, младите хора започнаха по-системно да използват презервативи, докато при групата 40-49 години предприемането на предпазни мерки очевидно е в значително по-малка степен. Именно затова има увеличение на инфектираните лица в тази възраст. Поради тази причина в следващите месеци трябва да работим за изграждането на отговорно сексуално поведение и при по-възрастните хора.
 
Колко българи се предполага, че реално живеят с ХИВ/СПИН, но не знаят, че са засегнати?

 
Миналата година проведохме т. нар. естимейшън - оценка на хората, които реално живеят с ХИВ и СПИН, защото знаем, че не всички хора се изследват. Съществува и голяма стигма по отношение на изследването за ХИВ и СПИН.
 
Предполага се, че реално живеещите с ХИВ и СПИН са между 3500 - 4000 лица. Ако сметнем, че са 3500, а официално регистрираните са около 1500 души, излиза, че близо 2000 не знаят за своя ХИВ статус. 
 
Кои са основните начини на заразяване с ХИВ у нас? Кои се очертават като най-уязвимите групи?
 

Съществуват три основни начина на заразяване – сексуалната трансмисия, при сексуален контакт, без презерватив; венозна употреба на наркотици, в случаите, когато се използват общи игли и спринцовки; и вертикалната трансмисия – от майка на дете, когато ХИВ-позитивна майка инфектира детето си.
 
У нас дейностите са насочени към превенция и на трите пътя на предаване на СПИН.
 
Основните уязвими групи в България са групата на интравенозните наркомани. Тази година 34% от новооткритите случаи са лица, употребявали наркотици.
 
Отчита се повишаване на инфектираните в другата уязвима група в България - тази на мъжете, които правят секс с мъже, или т. нар. гей общност. При нея има увеличение с 6%.
 
От 2009 г. активно развиваме дейности, свързани с тази група. Разработена е мрежа от 5 неправителствени организации, които се занимават с превенция на ХИВ сред мъже, които правят секс с мъже. Дейностите покриват предимно големите градове София, Пловдив, Бургас, Варна и Благоевград. В момента се работи и в посока разкриване на кабинети за консултиране на лицата от тази общност.
 
Особено се набляга на препоръки за използването на презервативи и съответно лубриканти. Доказано е, че аналният секс е един от най-рисковите.

Продължението на интервюто можете да прочетете в Puls.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Здраве
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата