“Здравеопазването е в дълг към сърдечноболните пациенти”, каза и доц. Цветана Кътова, заместник-директор по лечебната дейност в болницата. По думите й бюджетът за сърдечно съдовите заболявания в България е 20 пъти по-малък в сравнение с този в Германия.
“Сумата, отделена за здравеопазване, трябва да бъде 8 процента от брутния вътрешен продукт, а за да функционират нормално българските болници трябва да разполагат общо с около 1 милиард лева”, добави доц. Пилософ. По думите му за нормално протичане на работата в кардиологичната болница във всеки момент е необходимо в складовете на заведението да има налична стока за около 4 милиона лева.
“5-6 на сто от българските деца до 18-годишна възраст са предразположени към хипертония, което е предпоставка за развитие на сърдечно-съдови заболявания”, предупреди доц. Пилософ.
“Най-застрашени са децата, чиито родители страдат от високо кръвно налягане. Възможно е, с помощта на различни европейски фондове, да подготвим извършването на епидемиологично проучване”, добави той.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.