Броят на лицата в работоспособна възраст, получаващи пенсия по инвалидност е 262 228 души, а не 800 хиляди, както твърдят премиерът Бойко Борисов и вицепремиерът Симеон Дянков, съобщиха в писмо от Сдружението на лекарите от медицинската експертиза в България.
Миналата седмица по повод протестите за пенсионната реформа премиерът обясни, че има 800 000 инвалидни пенсии.
Лекарите се позовават обаче на данни от дирекция "Пенсии" към НОИ, към 30 юни 2010 год. По думите им останалите - до 800 хиляди, са просто пенсионери, се уточнява в писмото им.
Лекарите, работещи в ТЕЛК настояват за изграждането на единна информационна система на медицинската експертиза, която ще доведе до прозрачност на процесите по експертизата и контрол в реално време.
Според тях решението на ТЕЛК трябва да отразява само медицинската оценка на пациента и да се използва за
неговото правилно трудонасочване, а да не бъде панацея към всякакъв вид социални плащания и бонуси.
Писмото е подписано от 152 лекари.
Финансовият министър Симеон Дянков вече обяви, че като част от мерките за стабилизиране на осигурителната система, се предвижда преминаването на ТЕЛК-овете за работна инвалидност към НОИ.
Според него по този начин ще се затегне контрола върху инвалидните пенсии. ТЕЛК-овете за деца и пенсионери обаче няма да преминават към НОИ.
През 2009 г. в България е имало отпуснати около 430 хиляди инвалидни пенсии, сочат данни на НСИ. А през миналата година броят им рязко се е увеличил.
Експертите са на мнение, че този скок на инвалидните пенсии се дължи основно в промяната в Кодекса за социално осигуряване, която позволява получаването на социалната инвалидна пенсия с друг вид пенсия.
Добавката от 25 лева месечно стимулира хората в пенсионна възраст да се освидетелстват пред органите на ТЕЛК, което рязко вдига броя на инвалидите в България.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.