От днес започва да работи междуведомственият Кризисен щаб, който бе сформиран заради създадената епидемична обстановка от птичи грип в съседни на България страни.
Щабът ще организира, координира и предприема мерки за профилактика и за борба срещу пренасянето и разпространението на птичия грип у нас.
Председател на Кризисния щаб е министърът на здравеопазването проф. Радослав Гайдарски, а негов заместник е министърът на земеделието и горите Нихат Кабил.
В състава на щаба влизат експерти от 7 министерства и техни специализирани структури /научни институти и други звена, свързани с проблемите на епидемиологията/ - на здравеопазването, на земеделието и горите, на околната среда и водите, на държавната политика при бедствия и аварии, на отбраната, на вътрешните работи, на финансите, националните консултанти по епидемиология и инфекциозни болести, научни работници.
Първото заседание на Кризисния щаб ще бъде на 19 октомври. На него експертите ще докладват за предприетите мерки и за направеното до момента, както и ще се обсъдят предстоящи действия при евентуалното разпространение на птичия грип.
Основните мерки, които трябва да предприемат медицинските структури в страната и цялото население при евентуална грипна пандемия и за намаляване на медицинските и социалните последствия от нея, са заложени в Националния пандемичен план, който предстои да се внесе за одобрение в Министерски съвет.
За осъществяването на набелязаните действия се създава Национален пандемичен комитет. Той е оперативният орган за управление по време на пандемия, за определяне на рисковите групи и обхвата им с ваксини и противовирусни средства.
Националният пандемичен комитет ще взаимодейства със създадения междуведомствен Кризисен щаб за птичия грип.
Във връзка с мерките, които трябва да се предприемат за подготовка за евентуална грипна пандемия, на заседанието на ръководството на МЗ днес бе решено министерството спешно да внесе в Министерския съвет искане за целево финансиране на най-спешните противоепидемични действия.
Те са за осигуряване на минимален запас от антивирусни препарати, на лични предпазни средства за специалистите и екипите, които ще работят в огнищата на зараза и които ще обслужват болни, на диагностикуми и оборудване за референтната вирусологична лаборатория в Националния център по заразни и паразитни болести. Общата сума, необходима за това, е около 5 млн. лв.
Изпълнението на тези мерки се предвижда да стане до края на 2005 г. и с тях ще се осигури възможност за реакция на здравната система и за гарантиране на ключови дейности, поддържащи интегритета на държавата.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.