Ваксина с потенциал да се справя със седем от десет случая на фатално раково заболяване, разработиха американски учени, съобщи „Дейли мейл“.
Тестовите изпитания показват, че тя потиска с 80% рака на гърдата. Изследователите от Университета на Джорджия и Майо клиник в САЩ смятат, че е ефективна и срещу рак на простатата, панкреаса, червата и яйчниците.
Вместо да атакува самите клетки, както повечето медикаменти, ваксината подсилва имунната система, така че организмът сам да се справи с туморните образувания.
Раковите клетки имат способността да възпрепятстват имунната система като към обвивката си прикрепят захари. По този начин свободно се движат в организма без да бъдат разпознати от имунната система като видоизменени, разяснява проф. Сандра Джендлър.
В този процес ключова роля играе протеинът MUC1. Той се намира в много по-голямо количество в канцерогенните клетки, отколкото в здравите. Това дава основание на екипа първоначално да концентрира работата си върху него.
Ваксината помага на имунната система да разпознае захарите в обвивката, уточнява проф. Джендлър. Екипът постига силен имунен отговор с препарата, при който се активизират всичките три компонента на имунната система за борба срещу тумора, разказва проф. Гиърт-Ийн Бунс. „Постигнахме намаляване на туморите средно с 80%.“, конкретизира той.
Изследователите се надяват, че ваксината ще спира 70% от най-опасните видове рак. Тепърва обаче предстои да се проследи ефектът й върху човешки клетки в лабораторни условия и евентуално по-късно да се изпита с участието на доброволци.
Отзивите на експерти по отношение на ваксината са положителни. Това не са единствените сведения за ефективността на метода чрез ваксини да се влияе на тумори. В момента водещи лаборатории по цял свят работят в тази насока.
Още полезни новини за здравето в Puls.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.